Maratona e “Polit te Veriu- t”

Maratona e “Polit te Veriu- t”

46
SHPËRNDAJE

Në polin Verior u zhvillua gara më e ftohtë ndonjëherë. Në këtë garë morën pjesë 52 konkurrentë nga 18 vende të botës. Vrapuesit e sfiduan vetën me kushtet ekstreme duke vrapuar në temperaturë -41 gradë celsius.

Për shkak të temperaturave shumë të ulëta dhe ngricave ë tepërta pjesëmarrësit arritën me vonesë, gjë që bëri që eventi të zgjasë 1 javë.

Një numër i madh snajperësh ishin të pozicionuar në vende të ndryshme përgjatë maratonës me qëllim që t’i mbrojnë atletët nga ndonjë sulmi të mundshëm nga arinjtë polar. Fituesi i garës ishte amerikani Dorn Ueninger, i cili e mbaroi garën pas 5 orësh e 17 minuta

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.