Her Majesty! Elisabeth e II mbush 90 vjeç

Her Majesty! Elisabeth e II mbush 90 vjeç

34
SHPËRNDAJE

Elisabeth II është prej 63 vjetësh në fron dhe kreu i shtetit të Britanisë së Madhe dhe 15 shteteve të Commonwealth-it. Edhe në këtë moshë të thyer ajo vazhdon t’i ketë vet frenat e mbretërisë britanike në dorë.

Elisabeth e II ka thyer edhe rekordin e kohëszgjatjes në fron që para saj e mbante Queen Victoria. 63 vjet e 216 ditë ka qenë në fron mbretëresha Victoria I. rekordin e saj e theu më 9 shtator 2015 Queen Elisabeth II, e cila është në fron qysh pas vdekjes së të atit mbretit Georg i VI më 6 shkurt 1952, e kësisoj është sot mbretëresha me regjencën më të gjatë në hisotrinë britanike

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.