“Aurora e gjelbër”, diamanti i rrallë 5.03 karatësh

“Aurora e gjelbër”, diamanti i rrallë 5.03 karatësh

53
SHPËRNDAJE

Diamanti i gjelbër 5.03 karat besohet së është guri i çmuar më i madh që ka dal ndonjëherë në treg. Guri i çmuar që u quajt “Aurora e gjelbër” është diamant i gjelbër 100 përqind i pastër dhe do të kushtojë mes 16-20 milion dollarë. Përndryshe diamantet e gjelbërta janë gurë shumë të rrallë.

“Asnjëherë më parë në treg nuk është shitur një gur i çmuar i këtyre përmasave. Unë merrem me biznes diamantesh që prej 46 vitesh dhe asnjëherë nuk kam has në një diamant të gjelbër dhe kaq të madh. Çmimi i këtij guri vlerësohet 3 milion dollarë për karat”, tha Francois Curiel, President i “Christie’s Asia Pacific”.

Së bashku me një diamant të kaltërt 14.62 karat “Aurora e gjelbër” do të ekspozohet në galerin e ankandeve botërore në Hong Kong, Gjenevë dhe Nju Jork. Diamanti i katërt i vili gjithashtu vlerësohet si gur i çmuar 100 përqind natyral me përmasa më të mëdha që ka eksituar ndonjëherë në treg kap vlerën prej 45 milon dollarësh.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.