10 vendet me te bukura ne bote per 2017

10 vendet me te bukura ne bote per 2017

419
SHPËRNDAJE

Tashmë jemi në sezon turistik dhe gjithkush kërkon një vend të mirë për të vizituar. Ne do të dëshironim t’u prezantonim dhjetë vendet më të bukura në botë të zgjedhura për këtë vit. 

 

Ato janë:

 

1. Malet Rainbow, Kinë


Këta male të bukur të pazakontë janë të vendosura në Zhyangye Danxia Landroms Park Gjeologjik në Kinë. Siç tregon emri i tyre në mënyrë të qartë, ata duken si një ylber i pikturuar në një model të valëzuar. Përzierja e së verdhës, së kuqes, së gjelbrës dhe së kaltrës e bën një peizazh unik.

 

2. Liqenet e Plitvicës, Kroaci


Plitvicka është parku më i madh dhe më i famshëm i Kroacisë. Aty ka disa liqene dhe të gjithë kanë ngjyra të ndryshme. Ky vend është pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s.

 

3. Ujëvarat Viktoria


Këto ujëvara spektakolare ndodhen në kufirin midis Zambisë dhe Zimbabvesë në lumin Zambezi. Ky vend është konsideruar si një nga Shtatë mrekullitë botërore sipas CNN. Ujëvarat Viktoria janë ato më të mëdhatë në botë.

 

4. Pamukkale, Turqi


Përkthyer fjalë për fjalë nga turqishtja, Pamukkale do të thotë kështjellë pambuku dhe është mënyra më e mirë për të përshkruar këtë parajsë mbi tokë.

 

5. Venecia, Itali


Ashtu si në romanet më të mira të historisë, Venecia konsiderohet ende si një nga vendet më romantike në Tokë. Arkitektura e saj autentike, kanalet dhe urat e bukura janë ato që e bëjnë atë vendin numër një në botë për muajin e mjaltit.

 

6. Plazhi Whitehaven, Australi


Ky plazh befasues është i gjatë rreth 7km. Ai është një nga plazhet më ekologjikë në mbarë botën. Rëra është në ngjyrë të pastër të bardhë, e cila e bën atë të duket edhe më i pastër. Është një vend i përkryer për shëtitje të gjata.

 

7. Santorini, Greqi


Greqia ka qenë gjithmonë një nga vendet më të rekomanduara për pushimet verore. Santorini nuk bnën përjashtim pasi që është quajtur si plazhi më i bukur ishullor në botë.

 

8. Kështjella Neuschwanstein, Gjermani


Kjo mund të jetë kështjella më e bukur jo vetëm në Gjermani por edhe në botë. Ajo u ndërtua për mbretin e asaj kohe dhe pas vdekjes së tij u bë një destinacion mjaft popullor turistik. Vizitohet nga afërsisht 1.3 milion njerëz çdo vit.

 

9. Ishujt Mamanuca, Fixhi


Bëhet fjalë për një zinxhir prej njëzet ishujsh të vendosur pranë një tjetri. U bë një destinacion i njohur turistik, veçanërisht gjatë dekadës së fundit. 

 

10. Shpella Glowworm, Zelanda e Re


Kjo shpellë unike ka një popullim të madh të krimbave me shkëlqim dhe drita e tyre pasqyrohet në muret e shpellës, gjë që e bën atë aq spektakolare dhe të bukur. Madhësia e tyre nuk është më e madhe se një mushkonjë e rregullt. Njerëzit vijnë në mbarë botën vetëm për të parë këtë fenomen. 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.