Një superstar i operas shqiptare tregon rreth vendit të tij

Një superstar i operas shqiptare tregon rreth vendit të tij

70
SHPËRNDAJE

Deri në vitet 1990 ishte një shtet komunist pothuajse aq i izoluar si Koreja e Veriut – me një histori tragjike të shtypjes se fjales se lire.
Por Shqipëria, me një popullsi prej vetëm 2.7 milion, ka shumë këngëtarë te shkëlqyer të operistik.  Ka Ermonela Jahon dhe Inva Mula, e cila ka kenduar zerin e alienes ‘Diva’ në “The Fifth Element”.
Ne shkuam (Clasic FM) në Shqipëri për të takuar një tjetër këngëtar Te madhe opere, Saimir Pirgun, i cili e ka kenduar në të gjitha institucionet prestigjioze muzikore, duke përfshirë Royal Opera House, Scala, New York Met dhe State Opera te Vjenës.

Nëse ju nuk keni dëgjuar ende për të, atëherë ju mund të na falënderoni vonë. Mjafton të themi se ai është I MADH në Shqipëri:

Saimir ishte në kryeqytetin shqiptar në koncertin e fundit të turneut të tij botëror, por ai gjeti kohë për të zhvilluar veprime bamirëse të tilla si dhurimi i parave për spitalin e fëmijëve.

Ai ka treguar shkurtimisht per Shqiperine e tij te dashur, per Krujen, Apollonine, per Galerine Kombtare te artedhe dhe ne fund per nje kenge shume te bukur shqiptare.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.