Një skulpturë e Rodin shitet për… 20,41 milionë dollarë

Një skulpturë e Rodin shitet për… 20,41 milionë dollarë

55
SHPËRNDAJE

Skulptura prej mermeri “L’Eternel Printemps” (Pranvera e Përjetshme) e francezit, Auguste Rodin, u shit dje në mbrëmje për më shumë se 20 milionë dollarë, një rekord për artisitn, në ankandin e artit impresionist dhe modern të shtëpisë “Sotheby’s” në Nju Jork.

Kjo skulpturë prej mermeri të bardhë përfaqëson një çift që po shkëmbejnë një puthje, u vlerësuar për 20,41 milionë dollarë duke tejkaluar me dy herë vlerësimet fillestare që e gjykonin me vlerë fillestare mes 8 dhe 12 milionë dollarë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.