Ndahet nga jeta aktori i mirenjohur shqiptar

Ndahet nga jeta aktori i mirenjohur shqiptar

47
SHPËRNDAJE

Është ndarë nga jeta në moshën 75 vjeçare aktori korçar Sotiraq Çili. Ai lindi në Korçë, më 15 mars të vitit 1942.

Ka luajtur role të ndryshme, por kontributin e tij më të dukshëm e ka në kinematografi i aktivizuar në rreth 15 filma, ndër të cilët: Prita, Montatorja, Një udhëtim i vështirë, Tomka dhe shokët e tij, Gjeneral Gramafoni, Pas Gjurmëve, Vjeshtë e nxehte e 41-shit, Kush është vrasësi, Rikonstruksioni, Kronikë e një nate etj.

Mbaroi Institutin e Lartë të Arteve për aktor dhe për shumë vite ka qenë aktor i teatrit “A. Z. Çajupi” të Korçës.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.