Daniel Blake” i Ken Loach fiton Palmën e Artë

Daniel Blake” i Ken Loach fiton Palmën e Artë

36
SHPËRNDAJE

Palma e Artë e Festivalit të Kanës iu dha për të dytën herë radhazi në karrierën e tij Ken Loach me filmin “Unë, Daniel Blake”, një aktakuzë kundër padrejtësive sociale e regjisorit britanik, i cili denoncon idetë neoliberale.

“Kjo botë në të cilën jetojmë, ndodhet në një situatë të rrezikshme”, u shpreh regjisori, i cili mbush 80 vjeç në muajin qershor, në marrjen e çmimit duke dënuar ”një projekt të masave shtrënguese që drejtohet nga qëndrimet që ne i cilësojmë neoliberale dhe që rrezikojnë të na orientojnë drejt katastrofës”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.