Joe Dassin

Joe Dassin

45
SHPËRNDAJE

Dassin lindi në New York City. I ati ishte drejtor filmave amerikane Jules Dassin (1911-2008) dhe e ema Beatrice Launer (1913-1994), Ai fillimisht studioi per violine ne New York dhe me pas u diplomua ne Shkollen e Lartë hebraike në Bronx. Ne vazhdim studioi me violinistin britanik Harold Berkely në Shkollën e muzikes ne Juilliard.

Dassin studioi në Shkollën Ndërkombëtare të Gjenevës dhe ne Institutin Le Rosey në Zvicër, ku dhe u diplomua.

Dassin u kthye në Shtetet e Bashkuara, mori dhe një diplomë per Arte në vitin 1961 dhe titullin Master of Arts në 1963.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.