72- vjet me pare, grate franceze fitojne te drejten e votes

72- vjet me pare, grate franceze fitojne te drejten e votes

53
SHPËRNDAJE

Më 21 prill 1944 gratë fitojnë të drejtën e votës në Francë.

Ato bëhen zgjedhëse dhe të zgjedhëshme, por do të presin 29 prillin 1945 për të votuar më së fundi përmbylljen me sukses të një kauze mbrojtur nga lëvizja feministe “suffragettes” (lëvizja militante e së drejtës së vorimit për gra) për vite me radhë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.