Ermonela Jaho, duartrokitet në Festivalin e Muzikës Klasike në Francë

Ermonela Jaho, duartrokitet në Festivalin e Muzikës Klasike në Francë

90
SHPËRNDAJE

Kanali televiziv France 3 transmetoi mbrëmjen e djeshme Festivalin e Muzikës Klasike, ku interpretoi edhe sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho.

“Muzika madhështore na frymëzon gjithmonë të gjithëve. Faleminderit publiku i C.D’Orange për atmosferën dhe mbështetjen”, shkruan në një postim në rrjetin social Facebook, sopranoja Ermonela Jaho.

Sopranoja Jaho interpretoi “Maria Stuarda”, nga opera e Gaetano Donizetti, që është një apel për paqen.

Televizioni francez i bëri një promovim të dukshëm, jo vetëm sopranos shqipjahoitare me famë botërore Ermonela Jaho, por edhe artit dhe kulturës shqiptare, ku theksohen arritjet e pazakonta në interpretimin e muzikës klasike të këngëtarëve shqiptarë dhe veçantitë në interpretimin e trashëgimisë muzikore shqiptare.

Festivali synon të pasqyrojë standardet dhe arritjet e larta artistike të vitit në Operën e Toulon, Avignon, Marseille etj. Hapja u bë me operën “Carmen” që është cilësuar si një urë lidhëse mes cilësive të një spektakli festiv dhe kulturës popullore.

Në festival, përveç sopranos Ermonela Jaho interpretuan edhe artistë të tjerë të shquar si Bryan Hymel, Béatrice Uria Monzon , Lambert Wilson, Vannina Santoni,etj.

Edicioni i parë i festivalit “Muzika në Festë” është zhvilluar në vitin 2011 në teatrin e bukur antik “Orange” . Ai është zgjedhur si festivali i preferuar për francezët në 2014 dhe sot është quajtur takimi i referencës i muzikës klasike.

Sopranoja, Ermonela Jaho, ka interpretuar dhe vazhdon të shënojë në kalendarin e saj artistik skenat më të njohura operistike si Opera Mbretërore e Londrës, Teatri i Scala-s të Milanos, Opera Metropolitan e Nju Jork-ut, Teatri i Champs-Elysees.

Në maj të këtij viti sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho ka fituar çmimin ndërkombëtar prestigjoz Readers Award në ceremoninë që njihet si Oskari i Operas që u mbaj në teatrin “Savoy” të Londrës. Sopranoja me famë botërore triumfoi mes shumë zërave të tjerë operistikë nga mbarë bota, duke u vlerësuar maksimalisht nga votat e publikut ndërkombëtar.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.