Fier:Nxenesit vene ne “siklet” Ministren e Arsimit ,Nikolla

Fier:Nxenesit vene ne “siklet” Ministren e Arsimit ,Nikolla

1063
SHPËRNDAJE

Nxenesit e Shkolles se Mesme te Pergjithshme ne Fier kane vene ne siklet Ministren e Arsimit Lindita Nikolla e cila ka inspektuar sot zbatimin e reformes 3 lende ne 6 ore ne Qarkun Fier ne shkollat e Ballshit , Fier dhe Lushnje.

Nga 5 nxenes te cilet moren mikrofonin dhe kane dhene opinionet e tyre lidhur me implementimin e kesaj reforme, ne vend te pritshmerise se pergjigjeve pozitive nga nxenesit, jane ndare ne mendime me shume kunder sesa pro reformes dhe shume pakenaqesi Nxenesit kane shprehur veshtiresit e reformes ne fjale dhe sidomos per maturantet.

“Nuk jam e kenaqur me zbatimin e 3 lende ne 6 ore” pasi kjo reforme me teper u vjen ne ndihme nxenesve te ciklit te ulet per lehtesimin e peshes se cantes , ndersa per ne ,nxenesit e shkolles se mesme ,ky nuk eshte problem.

Ne vijim te opinionit te saj nje nxenese tjeter eshte shprehur se reforma ne fjal per maturantet ka sjelle veshtiresi pasi, disa lende ,jo vetem matematika por edhe lende te lehta, si historia ,”na krijojne volum ngarkese ne dy mesime bashk, duke e bere me te veshtire. Nderkohe nje tjeter nxenes eshte shprehur se :”Periudha nga ora e nje lende te zhvilluar sot nga tjetra ,ka difetence kohore te larget ,dhe kjo ben qe nxenesi te harroje c’ka ka mesuar.

Nga 5 nxenesit qe moren fjalen vetem dy folen pozitivisht por edhe njeri prej tyre i kerkoi ministres te gjej zgjidhje per ngrohje se situata ne keto dite te ftohta eshte e veshtire

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.