Kremlini per armët bërthamore: 4 rastet kur ne kemi të drejtë ti...

Kremlini per armët bërthamore: 4 rastet kur ne kemi të drejtë ti përdorim

97
SHPËRNDAJE

Kremlini ngriti përsëri spektrin e përdorimit të armëve bërthamore në luftën me Ukrainën, ndërsa forcat ruse luftuan për të mbajtur një qytet kyç në jug të vendit.

Dmitry Medvedev, një ish-president rus i cili është nënkryetar i këshillit të sigurisë së vendit, tha se Moska mund të godasë kundër një armiku që përdorte vetëm armë konvencionale, ndërsa ministri i mbrojtjes i Vladimir Putin pretendoi se “gatishmëria” bërthamore ishte një përparësi.

Komentet të shtunën bënë që presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, në një paraqitje me video-lidhje në Forumin e Katarit në Doha të paralajmëronte se Moska ishte një kërcënim i drejtpërdrejtë për botën.

Rusia po mendon të mburret se mund të shkatërrojë me armë bërthamore, jo vetëm një vend të caktuar, por të gjithë planetin.

Rusia ka rreth 6000 koka bërthamore – rezerva më e madhe e armëve bërthamore në botë. Në një intervistë të shtunën, Medvedev tha se doktrina bërthamore e Rusisë nuk kërkon që një shtet armik të përdorë armë të tilla fillimisht. Ai tha:

Ne kemi një dokument të veçantë për parandalimin bërthamor. Ky dokument tregon qartë arsyet mbi të cilat Federata Ruse ka të drejtë të përdorë armë bërthamore. Janë disa prej tyre, më lejoni t’ju kujtoj ato.

Numri një është situata kur Rusia goditet nga një raketë bërthamore. Rasti i dytë është çdo përdorim i armëve të tjera bërthamore kundër Rusisë ose aleatëve të saj. E treta është një sulm mbi një infrastrukturë kritike që do të paralizojë forcat tona parandaluese bërthamore. Dhe rasti i katërt është kur kryhet një akt agresioni kundër Rusisë dhe aleatëve të saj, i cili rrezikoi ekzistencën e vetë vendit, edhe pa përdorimin e armëve bërthamore, pra me përdorimin e armëve konvencionale.

Medvedev shtoi se ekziston “vendosmëria për të mbrojtur pavarësinë, sovranitetin e vendit tonë, për të mos i dhënë askujt arsye për të dyshuar qoftë edhe më të vogël se ne jemi të gatshëm t’i japim një përgjigje të denjë për çdo cenim të vendit tonë, të pavarësisë së tij”.

S'KA KOMENTE