Kotzias pas doreheqjes deklaron:Greqia do marrë 12 milje det nga Shqipëria

Kotzias pas doreheqjes deklaron:Greqia do marrë 12 milje det nga Shqipëria

144
SHPËRNDAJE
Greek Foreign Minister Nikos Kotzias, left, shakes hands with Albanian Minister of Foreign Affairs Ditmir Bushati prior to their meeting in Tirana, Wednesday, July 15, 2015. (AP Photo/Hektor Pustina)

Nikos Kotzias, i dorëhequr pak ditë më parë nga posti i ministrit të jashtëm në Greqi, ka dorëzuar sot detyrën te kryeministri Alexis Tsipras.

Gjatë ceremonisë së dorëzimit të detyrës Kotzias tha se Greqia është gati të zgjerojë ujërat e saj territorialë në krahun perëndimor, 12 milje detare.

Në njoftimin për mediat, thuhet se zgjerimi prej zonën detare nga ishujt Diapontia, një grup ishujsh të vegjël në detin Jon-ku bën pjesë edhe Otonoi, -deri në Antikythera, një ishull që shtrihet mes Peloponezit dhe Kretës.

‘Ky është një zgjerim i rëndësishëm politik i sovranitetit të vendit, për herë të parë që prej kohës kur Greqia përfshiu grupin e ishujve Dodecanese (më i madhi i të cilit është ai i Rodosit)’, tha Kotzias, duke shtuar se dekretet presidenciale janë gati.

S'KA KOMENTE