Kontrolloret shqiptare zvendesohen me turq

Kontrolloret shqiptare zvendesohen me turq

72
SHPËRNDAJE

Në kullën e vrojtimit të Albcontroll në Rinas shihen disa persona, që pritet të mundësojnë rifillimin e fluturimeve esenciale, ndërkohë që nuk dihet se kush i ka certifikuar në marrjen e kësaj detyre, që nga vetë qeveria është konsideruar si një çështje e sigurisë kombëtare.
kontrollorë turq së bashku me ministrin turk të Turizmit, nga Podgorica e Malit të Zi kanë mbërritur mbrëmë në Shqipëri.

Me herët “AlbControl” ka kërkuar nga partnerët strategjikë ndihmë për kontrollorë ajror, deri sa të qartësohet situata në Rinas.

Ndërsa pak më parë në një deklaratë për media ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku tha se ditën e sotme se do të nisin fluturimet esenciale në aeroportin e Rinasit, ndërsa ditën e nesërme për nisjen e fluturimeve komerciale.

Ndërkohë që pak më parë edhe Aeroporti “Nënë Tereza” bëri me dije se fluturimet e programuara do të fillojnë nesër.

S'KA KOMENTE