Komiteti Eksperteve: Situata nga Covid, ja 3 qarqet peoblematik

Komiteti Eksperteve: Situata nga Covid, ja 3 qarqet peoblematik

451
SHPËRNDAJE
Mjeke dhe infermiere duke transportuar me barrele nje pacient te semure te dyshuar me koronavirus qe erdhi nga Spitali Universitar Shefqet Ndroqi (sanatoriumi), ne Sherbimin Infektiv ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, QSUT, i cili eshte kthyer ne karantine per te infektuarit me koronavirus COVID-19. Ministria e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale ka konfirmuar 42 raste me koronavirus ne Shqiperi deri me tani ndersa qeveria shqipetare ka nderprere te gjitha aktivitetet sociale deri me 3 prill dhe u ka kerkuar njerezve qe te qendrojne ne shtepi. /r/n/r/nDoctors and nurses carry barrel of a suspected coronavirus patient who came from Shefqet Ndroqi University Hospital to the Infectious Disease Ward at Mother Teresa University Hospital Center, QSUT, which has been turned into quarantine for those infected with coronavirus COVID-19. Ministry of Health and Social Protection confirmed 42 cases of coronavirus in Albania so far, while the Albanian government suspended all social activities until April 3.
Albana Fico

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka dalë sot në një deklaratë për media, për të informuar lidhur me ecurinë e situatës me koronavirusin në vend.

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico, tha se ka pasur rënie të numrit të viktimave dhe shtrimeve në spitale nga Covid-19, por sipas saj, beteja me virusin nuk është fituar akoma, ndaj dhe qytetarët duhet të zbatojnë masat.

“Situata me koronavirusin është e qëndrueshme. Ka pësuar një ulje numri i të shtruarve në spitale dhe numri i fataliteteve. Gjatë gjithë kësaj periudhe është vijuar me vaksinimin, ku deri më dje është me një mesatare ditore te 16 mijë. Gjirokastra, Berati dhe Korca nuk kanë pësuar ndryshime të ndjeshme për të vlerësuar në masat e marra paraprakisht. Gjej rastin që përmes këtij komunikimi të kujtoj qytetarët se nuk ka përfunduar beteja jonë me virusin, prandaj respektimi i rregullave, mbajtja e maskës, distancimi social, higjiena personale dhe karantinimi i rasteve të reja, duhet të vijojnë”, tha Fico.

S'KA KOMENTE