Ja sa e kane kaluar COVIDIN dhe sa jane vaksinuar ne FIER

Ja sa e kane kaluar COVIDIN dhe sa jane vaksinuar ne FIER

605
SHPËRNDAJE

Prej fillimit te pandemise ne mars te vitit te shkuar dhe deri tani Fieri renditet i dyti ne vend per numrin e larte te infektuarve me virusin Covid19. Vetem ne 24 oret e fundit ne Fier kane rezultuar pozitiv 10 raste dhe nje humbje jete nderkohe qe ne total numri i te infektuarve shkon ne 2295. Por krahas infektimeve nje numer prej 7966 personash pozitiv jane sheruar nga Covid. Ende nuk ka nje studim nese ne Fier eshte fituar imunuteti i tufes

Pamvaresishte shifrave te mesiperme vijon procesi i vaksinimit per te gjitha kategorite e miratuara sipas protokollit te Ministrise se Shendetesise.
Te moshuarit jane kategoria me e interesuar qe e kryejne vaksinen nderkohe qe per shkak se nje pjese e staf mjekesor apo mesues kane kaluar apo jane te prekur me covid e kane shtytur kohen e vaksinimit

Sipas Drejtueses se Njesise Vendore te Kujdesit Shendetesor ne Fier Mirela Mitre deri tani ne rrethin Fier jane kryer 18 mije e 323 vaksinime

doza te para 17300, doza te dyta 1023

Arsimtare -1396

Punonjes Policie-491

Media-3

Te moshuar -14350

Shtepi e te moshuarve -40

Mjek-353

Infermier-878

Staf mbeshtetes-347

Vijon ne te gjithe qendrat shendetesore vaksinimi nderkohe qe nuk ka mungesa me vaksina

S'KA KOMENTE