IZRAELI nis sulmin me trupa tokesore ne GAZA

IZRAELI nis sulmin me trupa tokesore ne GAZA

129
SHPËRNDAJE

Izraeli ditën e sotme tha se ka dërguar ushtrinë e tij në Gaza. Përshkallëzimi i dhunës vjen pasi palestinezët qëlluan me raketa në Izrael dhe kryen sulme ajrore në Gaza.

Nuk është e qartë nëse ndërhyrja izraelite është një përpjekje e kufizuar për të shkatërruar bazat e raketave ose për të vrarë udhëheqësit e Hamasit, grupit militant që kontrollon Gaza, apo nëse është një pushtim i plotë i ngjashëm me atë në 2014 që vrau më shumë se 2,000 palestinezë.

Unë thashë se ne do të merrnim një çmim shumë të rëndë nga Hamasi dhe pjesa tjetër e organizatave terroriste,” tha Kryeministri Benjamin Netanyahu në një deklaratë të lëshuar menjëherë pasi filloi ofensiva. “Ne po e bëjmë këtë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë me shumë forcë. Fjala e fundit nuk u tha dhe ky operacion do të vazhdojë për aq kohë sa duhet për të rivendosur paqen dhe sigurinë në shtetin e Izraelit. ”Lajmi u njoftua nga Forcat Izraelite të Mbrojtjes. Trupat ajrore dhe tokësore të IDF aktualisht po sulmojnë në Rripin e Gazës. ”

Disa orë më parë, Izraeli kishte thirrur 7,000 rezervistë ushtarakë dhe anuloi të gjitha largimet për trupa në njësitë luftarake, duke çuar në spekulime se një përshkallëzim ishte i afërt.

Inkursioni erdhi ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët po kërkonin një zgjidhje diplomatike të dhunës që filloi të hënën, e nisur nga një përplasje midis adhuruesve arabë dhe policisë izraelite në xhaminë Aqsa, një nga vendet më të shenjta në Islam.

S'KA KOMENTE