Itali/Sekuestrohen 750 kg kokainë me vlerë 61 mln euro, 21 të arrestuar,...

Itali/Sekuestrohen 750 kg kokainë me vlerë 61 mln euro, 21 të arrestuar, mes tyre edhe një shqiptar

4883
SHPËRNDAJE

Policia e Shtetit të Bolonjës, e koordinuar nga Drejtoria Qendrore Kundër Krimit – Shërbimi Operativ Qendror, ka kryer në kuadër të një aktiviteti hetimor kompleks të drejtuar nga Prokuroria Antimafia e Rrethit të Bolonjës, ku u morrën 21 masa paraprake për krime të komplotit kriminal: trafik droge, ndalim për sasi të mëdha droge dhe pastrim parash.

Të arrestuarit, katër prej të cilave janë gra, janë kryesisht me kombësi domenikane, një me kombësi shqiptare dhe pjesa tjetër me kombësi italiane. Organizata Domenikane furnizohej nga vendi i origjinës me sasi të mëdha kokaine, e cila fshihej brenda lëkurës së papërpunuar të gjedhit në kontejnerë, të cilët kishin si marrës një kompani italiane të krijuar posaçërisht për këtë qëllim të paligjshëm.

Në kuadër të veprimtarisë hetimore, duke nisur nga shkurti 2022, Policia e Shtetit kreu kontrolle të shumta ndaj organizatës kriminale domenikane, duke sekuestruar në total 745 kilogramë kokainë që kapte vlerën e tregut përafërshisht 61 milion euro, të fshehura brenda lëkurës së papërpunuar të lopës, të paketuara në bukë identike me njëra-tjetrën për nga pamja, përmasat. dhe pesha (rreth 500 gram secila).

Operacionet e kontrollit të kryera në vendet e banimit të të dyshuarve, krahas sekuestrimit të makinave të ndryshme, kanë bërë të mundur sekuestrimin e shumave të mëdha parash. Vlera ekonomike e kokainës së sekuestruar është 61 milionë euro me pakicë. Bashkëpunimi i Drejtorisë Qendrore të Shërbimeve Kundër Drogës dhe Agjencisë së Doganave ishte i paçmuar.

S'KA KOMENTE