Ish-presidenti francez dënohet me 1 vit burg, bëri shpenzime të tepërta gjatë...

Ish-presidenti francez dënohet me 1 vit burg, bëri shpenzime të tepërta gjatë fushatës zgjedhore

65
SHPËRNDAJE

Një gjykatë franceze dënoi të enjten ish-presidentin Nicolas Sarkozy për financim ilegal të fushatës për shpenzime të tepërta në fushatën e tij të rizgjedhjes në 2012 dhe e dënoi atë me një vit burg. Vendimi erdhi gjashtë muaj pasi Sarkozy u shpall fajtor për korrupsion në një gjyq të veçantë.

Sarkozy, i cili shpenzoi gati dyfishin e limitit ligjor në tentativën e tij të dështuar për një mandat të dytë në detyrë, nuk ishte i pranishëm në gjykatën e Parisit për shpalljen e vendimit.

Krahu i djathtë 66-vjeçar bëri të gjitha ndalesat në vitin 2012 për të mbrojtur kandidatin përfundimisht fitimtar socialist, François Hollande.

Një seri tubimesh zgjedhore të stilit amerikan bënë që kostot e tij të spiralizoheshin, me faturën përfundimtare që arriti në të paktën 42.8 milion euro 49.7 milion dollarë), gati dyfishin e kufirit ligjor prej 22.5 milion euro.

Rasti njihet si çështja Bygmalion, sipas emrit të firmës së marrëdhënieve me publikun që krijoi një sistem faturash të rreme për të maskuar koston reale të ngjarjeve.

S'KA KOMENTE