iPhone 8, vjen me teknologji te indetifikimit te fytyres

iPhone 8, vjen me teknologji te indetifikimit te fytyres

87
SHPËRNDAJE

Sipas disa thashethemeve të reja në lidhje me iPhone 8, kompania Apple ka eleminuar ‘Touch ID’, duke e zëvendësuar atë me teknologjinë për njohjen e fytyrës.

 

Pajisja do të ketë në pjesën e përparme një skaner 3D me lazer për të identifikuar fytyrën e përdoruesit, në vend të gishtave të tyre, në mënyrë që të ofrojë një siguri të klasit të parë.

 
Megjithatë, duke i shtuar dizajnit të tij skanerin 3D, çmimi i iPhone 8 do të rritet 10-15 dollarë për njësi. Dhe të gjitha teknologjitë e tjera si: ekran OLED, veshja e jashtme e qelqit, karikimi pa tel etj është përfolur se do të rritin çmimin e tij.

Ekspertë të tjerë kanë thënë se smartfoni mund tu kushtojë përdoruesve më shumë se 1,000 dollarë (£ 800), duke e bërë atë celularin më të shtrenjtë që firma ka prodhuar ndonjëherë.

Disa thashetheme që kanë qarkulluar në lidhje me iPhone 8: Kmera 3D me lente të dyfishtë, realiteti i zmadhuar për të gjeneruar pamje në kohë reale të mjedisit, kornizë qelqi e lakuar, ekran OLED, karikim ‘ëireless’, një model i ri plotësisht i bardhë, teknologjia e njohjes së fytyrës etj.

S'KA KOMENTE