I riu shqiptar del nga burgu por kapet sërish me “shtëpi bari”,...

I riu shqiptar del nga burgu por kapet sërish me “shtëpi bari”, punonte për të paguar borxhet

957
SHPËRNDAJE

Një shqiptar ka rënë në prangat e policisë në Angli, pak kohë pasi ishte lënë i lirë nga burgu.

Ai u kap fillimisht duke kultivuar kanabis në një fabrikë në Yorkshire, ndërsa u gjet më vonë në një vend të dytë në Uells pasi u lirua nga një qendër paraburgimi. Vlera e mundshme rrugore e drogës për të cilën ai ishte përgjegjës ishte rreth 200,000 £, shkruajnë mediat angleze.

Petrit Gasi, 32 vjeç, u arrestua nga policia në një fabrikë kanabisi në Maesteg më 6 korrik pasi oficerët hynë në një shtëpi dykatëshe në orën 19:50. Dhoma e ndenjes dhe dy dhomat e gjumit në katin e sipërm ishin shndërruar në dhoma rritjeje kanabisi ndërsa Gasi flinte në një dhomë të vogël.

Në total u sekuestruan 161 bimë kanabisi dhe u gjetën pajisje si ndriçim, ventilatorë dhe ventilim. Një seancë dëgjimore në Gjykatën e Cardiff Croën të mërkurën dëgjoi se rendimenti i vlerësuar i këtyre bimëve ishte midis 4,508 g dhe 30,224 g me një vlerë në rrugë midis 18,000 dhe 70,200 £.

I pandehuri u arrestua dhe u zbulua se ai ishte arrestuar më parë në Doncaster, South Yorkshire, ku kishte punuar si kopshtar në një fabrikë tjetër kanabisi. Ai tha se kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar nga Shqipëria në mënyrë të paligjshme dhe kishte kaluar kohë me miqtë në Londër përpara se ta sillnin në fabrikë ku i thanë se do të paguhej 300 £ për t’u kujdesur për bimët.

Prokurori Nik Strobl tha se Gasi kishte kaluar një periudhë të gjatë në një qendër paraburgimi pas arrestimit të tij të parë, por lirimi i tij u sigurua nga një avokat i punësuar nga një “bandë shqiptare”. Pas lirimit ai u dërgua në Maesteg për të punuar në një fabrikë tjetër kanabisi për të shlyer borxhin e tij prej 10,000 £.

Gasi, pa vendbanim të caktuar, më vonë u deklarua fajtor për dy akuza për prodhimin e kanabisit. Gjykata dëgjoi se ai kishte pasur sjellje korrekte si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në Shqipëri.

Avokati i mbrojtjes Adam Sharp tha se klienti i tij vepronte si punëtor dhe nuk do të kishte marrë pagesë për shkak të borxhit të tij. Ai mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në Mars 2020 dhe u përfshi në kultivimin e kanabisit për ata që u kishte borxh. 

S'KA KOMENTE