Helmimi i Abramovich, dalin detaje ‘tronditëse’/ Ja çfarë u konstatua nga ekspertët

Helmimi i Abramovich, dalin detaje ‘tronditëse’/ Ja çfarë u konstatua nga ekspertët

466
SHPËRNDAJE

Detaje të reja kanë dalë në dritë rreth helmimit të oligarkut rus, Roman Abramovich.

Pas zbulimit tronditës të Wall Street Journal, zëdhënësi i Abramovich konfirmoi helmimin cili thuhet se ka ndodhur natën e 3-4 marsit ku vetë Abramovich dhe tre anëtarët e komitetit negociues ukrainas shfaqën simptoma që të kujtonin helmimin me lëndë kimike.

Në bazë të ekzaminimeve në distancë dhe në vend, ekspertët kanë konstatuar se simptomat me shumë gjasa janë pasojë e helmimit ndërkombëtar me armë kimike të paspecifikuar. Ekspertët thanë se doza dhe lloji i toksinës së përdorur ishin mjaft të pamjaftueshme për të shkaktuar dëme kërcënuese për jetën dhe ndoshta kishin për qëllim të trembnin viktimat, në vend që të shkaktonin dëme të përhershme.

Sipas mediave amerikane, pala ukrainase ia atribuoi helmimin forcave të vijës së ashpër në Moskë, për të sabotuar bisedimet për përfundimin e luftës. Një person i afërt me Abramovich tha se nuk ishte e qartë se kush kishte shënjestruar ekipin.

Abramovich dhe negociatorët ukrainas, përfshirë deputetin tatar të Krimesë, Rustem Umerov, janë në gjendje më të mirë dhe jeta e tyre nuk është në rrezik, sipas të njëjtave burime.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili u takua me Abramovich, nuk u ndikua. Zëdhënësi i Zelensky tha se ai nuk kishte informacion për një helmim të dyshuar.

Ekspertët perëndimorë që ekzaminuan incidentin thanë se ishte e vështirë të përcaktohej nëse simptomat ishin shkaktuar nga një agjent kimik ose biologjik ose një lloj sulmi rrezatimi elektromagnetik.

S'KA KOMENTE