Greqia ratifikon Marrëveshjen e Prespës, ‘lind’ Maqedonia e Veriut

Greqia ratifikon Marrëveshjen e Prespës, ‘lind’ Maqedonia e Veriut

73
SHPËRNDAJE

Parlamenti grek ka ratifikuar marrëveshjen e Prespës, që i hap rrugë emrit të ri të Maqedonisë së Veriut.

Me 153 vota pro dhe 146 vota kundër, ka marrë fund sot mosmarrveshja 27 vjecare mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit.

8 deputetë iu bashkuan partisë kryesore qeverisëse të SYRIZA duke i dhënë fund paqartësive që kishin kapluar politikën greke rreth kësaj teme sensitive.

S'KA KOMENTE