Greqia nuk gjen qetesi, pas zjarreve goditet nga nje termet

Greqia nuk gjen qetesi, pas zjarreve goditet nga nje termet

155
SHPËRNDAJE

Një tërmet i fortë goditi Dodekanezin të martën pasdite. Lekundja sizmike prej 5 Rihter u regjistrua nga Instituti Gjeodinamik sot në mesditë, në orën 15:38, jashtë Tilos.

Në një komunikim që prototema pati me Efthimios Lekkas, president i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen e Tërmeteve ( OASP), ai njoftoi se tërmeti u shenua në 5.1 Rihter nga 5 Rihter që ishte dhënë fillimisht.

Ndërsa nxitoi të sqaronte se kjo është dridhja e tretë e fortë në zonë që nga fillimi i lekundjeve. “Ne po shikojmë fenomenin, është një dridhje sizmike, një nga më të ndjerit në ishull dhe vjen nga e njëjta zonë fokale.” Sipas ekzaminimit paraprak nga Instituti Gjeodinamik i Athinës, i cili regjistroi tërmetin mesditën e së martës, ai u përqëndrua në zonën detare, 27 kilometra në perëndim në jugperëndim të Tilos, me një thellësi fokale prej 10 kilometrash.

Ditët e fundit në zonë ka një aktivitet intensiv sizmik që kishte shqetësuar banorët. Deri më tani, asnjë dëm nuk është raportuar në zonë dhe ishujt përreth , siç vërejti Efthymios Lekkas, duke folur për protothema.gr.. Tërmeti, siç deklaroi kryebashkiaku i Tilos Maria Kamma në APE-MPE , u ndje veçanërisht në ishull, si dhe në ishujt përreth. Sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC), tërmeti ishte me magnitudë 5 Rihter, një thellësi fokale prej vetëm 2 km dhe epiqendra e tij u vendos 43 km në jug-juglindje të Kefalos në Kos ose 182 km në jug-jugperëndim të Ajdinit).

S'KA KOMENTE