Grate me te votuara nga PS-PD-LSI dhe te mandatuarat nga Fieri ,ne...

Grate me te votuara nga PS-PD-LSI dhe te mandatuarat nga Fieri ,ne gjithe Shqiperine

463
SHPËRNDAJE


Kandidatet femra në zgjedhjet e 25 prillit, nga të tre partitë kryesore, PS, PD, LSI kanë arritur të marrin gjithsej 328 mijë vota, nga rreth 1.6 milionë votues në total, sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, të përpunuara nga Monitor.

Kandidatet gra morën 47 mandate në zgjedhjet e 25 prillit, nga 140 vende në Kuvend.

Kandidatja për deputete më e votuar nga të gjitha gratë që garonin në Kuvend është Belinda Balluku e PS-së, me 15.4 mijë vota, në listën e Tiranës, e ndjekur nga Aurora Mara, po  e PS-së, në listën e Dibrës me 9.4 mijë vota. E treta është sërish nga Partia Socialiste, Ogerta Manastirliu, me 9.1 mijë vota.

E katërta është Grida Duma nga Partia Demokratike, me 8.7 mijë vota.

Më pas renditet Elisa Spiropali, nga PS, me 8 mijë vota, Etilda Gjonaj nga PS me 7.3 mijë vota dhe Anila Denaj (PS) me 6.2 mijë vota. Të gjitha e kanë marrë mandatin e deputetit.

E teta është Manjola Luku nga PD, që ndonëse është e dyta më e votuara nga gratë e PD-së, pas Dumës, nuk është mandatuar pasi nuk ishte në listën e sigurt dhe me 6.1 mijë vota nuk ka arritur të thyejë herësin në Durrës, ku dhe kandidonte.

Në vend të dhjetë është Jorida Tabaku, me 5.9 mijë vota, në listën e PD-së në Tiranë dhe e mandatuar.

Partia Socialiste, nga 59 kandidate femra që kishte në listë janë mandatuar 29, ose 45% të tyre.

Nga 74 deputetë që ka gjithsej Partia Socialiste, 36% e tyre janë femra.

Në Partinë Demokratike, janë kandiduar gjithsej 51 gra, nga të cilat kanë arritur të marrin një mandat 17, ose 33% e tyre.

Nga 59 deputetë që ka gjithsej Partia Demokratike, 29% e tyre janë femra.

Nga Lëvizja Socialiste për Integrim, nga gjithsej 4 mandate, dy i ka marrë kryetarja e saj Monika Kryemadhi, një Erisa Xhixho dhe një Agron Cela.

Belinda Balluku (PS) MANDATUAR15,366Aurora Mara (PS) MANDATUAR9,367Ogerta Manastirliu (PS) MANDATUAR9,115Grida Duma (PD) MANDATUAR8,691Elisa Spiropali (PS) MANDATUAR8,092Etilda Gjonaj (PS) MANDATUAR7,268Anila Denaj (PS) MANDATUAR6,428Manjola Luku (PD)6,108Jorida Tabaku (PD) MANDATUAR5,936Hatixhe Konomi (PS) MANDATUAR5,622Orjela Nebijaj (PD)5,599Mimi Kodheli (PS) 5,598Andia Ulliri (PD) MANDATUAR5,595Blerina Gjylameti (PS) MANDATUAR5,447Luljeta Bozo (PS) MANDATUAR5,437Lindita Buxheli (PS) MANDATUAR5,390Gerta Duraku (PS) MANDATUAR5,368Lindita Nikolla (PS) MANDATUAR5,145Dallëndyshe Bici (PS) 5,013Olta Xhaçka (PS) MANDATUAR4,795Evis Kushi (PS) MANDATUAR4,393Antoneta Dhima (PS) MANDATUAR4,268Dasantila Tahiraj (PS) MANDATUAR4,240Ilda Dhori (PD) MANDATUAR3,858Milva Ekonomi (PS) MANDATUAR3,739Izmira Rusi(Ulqinaku) (PD)3,683Shyrete Koka (PD)3,622Albana Hana (PS) 3,553Ina Zhupa (PD) MANDATUAR3,511Mirela Pitushi (PS) 3,508Adela Hysenaj (PS) 3,475Orjola Pampuri (PD) MANDATUAR3,301Shpresa Marnoj (PS) MANDATUAR3,171Merita Bakiu (PD) MANDATUAR3,159Enslemvera Zake (PS) MANDATUAR3,080Klotilda Bushka (PS) MANDATUAR2,973Albana Vokshi (PD) MANDATUAR2,928Pranvera Resulaj (PS) MANDATUAR2,919Dhurata Tyli(çupi) (PD) MANDATUAR2,870Elona Guri (LSI)2,827Greta Bardeli (PD) MANDATUAR2,753Elda Hoti (PD)2,733Klodiana Spahiu (PS) MANDATUAR2,731Edona Bilali (PS) MANDATUAR2,711Anduel Tahiraj (PS) 2,542Mirela Kumbaro (Furxhi) (PS) MANDATUAR2,528Monika Kryemadhi (LSI)2,446Mesila Doda (PD) MANDATUAR2,357Lindita Metaliaj (PD) MANDATUAR2,328Marjeta Halili (PD)2,323Ermonela Valikaj (PS) MANDATUAR2,311Tatiana Piro (PS) MANDATUAR2,270Zheni Gjergji (PD) MANDATUAR2,221Entela Shehaj (PD)2,058Ana Dhamo (PS) 2,031Lediana Fratari (PD)2,000Irini Shehu (PD)1,986Lumturi Hasa (PD)1,935Elizabeta Rredhi (PD)1,916Luljeta Sejko (PD)1,903Flutura Açka (PD) MANDATUAR1,793Monika Kryemadhi (LSI)1,771Teuta Ramaj (PS) 1,738Laura Ferati (PS) 1,738Silva Hasaj (PD)1,694Floida Kërpaçi (LSI)1,644Sorina Koti (PD) MANDATUAR1,622Nadire Meçorapaj (PD)1,608Ertila Nikolli (LSI)1,592Najada çomo (PS) MANDATUAR1,583Eriola Hoxha (PS) 1,526Klodeta Dibra (PS) 1,492Klajda Gjosha (LSI)1,445Anduena Qefalia (PD)1,423Emilja Koliqi (PD) MANDATUAR1,364Eralda Bano(Tase) (PD) MANDATUAR1,295Dhora Shkembi (PS) 1,258Aferdita (Pushi)Gjini (PD)1,212Edlira Bode (PS) 1,197Nada Daullja (PD)1,174Gladiola çala (PD)1,126Soela Myrtollari (PD)1,126Bora Muzhaqi (PS) 1,069Helga Sallaku (PD)1,069Erisa Xhixho (LSI)1,066Blerina Reçi (PD)1,035Mirela Dragoni(Tabaku) (PD)1,000Roza Hilaj (PD)993Eueda Molla (PS) 989Klementina Meçi (PS) 948Silva Caka (LSI)928Alta Haluci (PD)925Brisida Shehaj (LSI)918Joana Qirollari (PD)889Ermira Arizi(Bullari) (PD)853Sara Satka (PS) 841Alketa Lugaj (PD)812Grisejda Myslimi (LSI)802Lemi Muçaj (LSI)800Miranda Rira (LSI)773Esmeralda Demiraj (LSI)752Alda Mema (PS) 744Monika Kryemadhi (LSI)721Lela Berdica (PS) 720Marsida Hyseni (PS) 713Kejdi Mehmetaj (LSI)712Besa Spaho (PS) 689Melisa Brojaj (LSI)659Romina Kuko (PS) 612Alketa Mukavelati (PD)608Briseida Gjoza (PS) 584Adelajda Gega (LSI)557Merita Dakovelli (PD)553Rabushe Hoxha (PS) 550Enkelejda Sallaku (PD)542Liri Dëma (LSI)538Kjara Adhami (PS) 517Anisa Xhika (PS) 504Luisida Muho (LSI)497Jona Leqejza (PS) 495Keida Bejaj (PS) 493Esmeralda Qirko (LSI)486Taulanda Jupi (PD)466Eriona Bixha (LSI)457Ismeralda Seidolli (LSI)436Alma Malia (LSI)432Anila Hysenbegasi (PD)414Erjola Ndoci (PS) 402Dila Prenga (LSI)389Esmeralda Hoxha (LSI)369Kledina Skëndo (PS) 364Mimoza Trimi (LSI)354Melisa Cahani (LSI)304Anila Bishqemi (PD)301Borbardha Kaci (LSI)296Nora Malaj (LSI)276Luljeta Skura (LSI)273Aurela Kalivaçi (LSI)249Merita Hoxha (LSI)245Entela Shkurtaj (LSI)232Iva çarçiu (LSI)225Freskida çako (LSI)219Lindita Reçi215Diana Muriqi (PS) 190Brunilda Paskali (LSI)189Elona Dhima (LSI)188Somela Radohina (LSI)181Klaudia Krasnika (LSI)171Marjeta Biba (LSI)171Rexhina Leka (LSI)163Erlinda Kavaja (LSI)156Arjana çela (PD)142Anxhela Shenaj (LSI)132Suela Dinellari (LSI)123Migena Idrizaj (LSI)117Myrvete Asqeri (LSI)114Jalldyz Kastrati (LSI)105Blerta Progonati (LSI)88Joana Ruçi (LSI)74Elmira Zefi (LSI)54Berinda Bulku (LSI)52Kontjana Kuçi (LSI)48Sara Kau (LSI)48Elsidita Selaj (LSI)47Danjela Tema (LSI)45Nikoleta Peti (LSI)40Fiqirete çelaj (LSI)2

S'KA KOMENTE