Gjermania ngre avionët ushtarakë, fluturojne te armatosur mbi Poloni

Gjermania ngre avionët ushtarakë, fluturojne te armatosur mbi Poloni

154
SHPËRNDAJE

Avionët luftarakë gjermanë po fluturojnë me patrulla ajrore të armatosura në qiell mbi Poloni, tha të martën forcat ajrore gjermane.

“Duke ruajtur qiejt mbi Poloni”, tha Forca Ajrore në Tëitter, duke komentuar një foto të një avioni luftarak teksa nisej për mision.

Një zëdhënës ushtarak i tha Reuters se avionët Eurofighter po fluturonin jashtë Gjermanisë mbi Poloni.

Gjermania po furnizon gjithashtu avionët aleatë në Rumani dhe po mbështet një mision shumëkombësh karburanti mbi Poloni, sipas zëdhënësit, përveç se ka vendosur gjashtë Eurofighters në Rumani, ku ata fluturojnë patrulla ajrore të armatosura për në NATO.

Të hënën, Gjermania njoftoi se do të dërgonte avionë luftarakë Tornado dhe një avion patrullimi detar në zonën e Detit Baltik.

S'KA KOMENTE