Gjermanët kundërshtojnë masat anti-Covid, përleshje mes demostruesve dhe policisë, 4 të plagosur

Gjermanët kundërshtojnë masat anti-Covid, përleshje mes demostruesve dhe policisë, 4 të plagosur

149
SHPËRNDAJE

Katër policë u plagosën sot dhe 50 persona u arrestuan gjatë një demonstrate në Berlin.

Mijëra njerëz u mblodhën për të protestuar kundër masave të qeverisë kundër COVID-19, pavarësisht ndalimeve në disa tubime të planifikuara.

Sipas policisë gjermane, disa nga demonstruesit u përpoqën të kalonin barrikadat rreth ndërtesës së Rajhstagut dhe atje ata u përleshën me policinë, transmeton dw. Katër policë u plagosën në përleshje, ndërsa 50 persona u ndaluan për sulmin ndaj forcave të zbatimit të ligjit.

Protestuesit, disa prej të cilëve mbanin maska, tundnin pankarta ku shkruhej “Unë kam një opinion” dhe “COVID-84”, duke aluduar në librin e George Orwell të vitit 1984 mbi gjendjen totalitare.

S'KA KOMENTE