“Franca godet Turqinë nëse sulmohet Greqia”: Zbulohet marrëveshja Paris-Athinë

“Franca godet Turqinë nëse sulmohet Greqia”: Zbulohet marrëveshja Paris-Athinë

414
SHPËRNDAJE

Shtypi grek ka zbuluar detaje nga Marrëveshje e Bashkëpunimit Strategjik mes Francës dhe Greqisë të nënshkruar në vitin 2021 duke paralajmëruar turqit pas kërcënimeve për luftë gjatë ditëve të fundit.

Sipas mediave greke, marrëveshja parashikon që Franca të futet në luftë në krah të Greqisë në rast të një sulmi nga Turqia ndaj tokës helenë.

Një fakt i tillë është pasqyruar me tituj të medhenj edhe në mediat turke, të cila akuzojnë Francën për ndërhyrje në marrëdhëniet mes dy shteteve

“Milliyet”, shkruan se kështu Franca është duke ndezur edhe më tepër gjakrat në rajonin e Egjeut, ku tensioni është i lartë aktualisht.

Java e fundit ka qenë mjaft e tensionuar mes dy shteteve, ku pak më parë ministri turk Çavusoglu tha se “Greqia nuk duhej të kruhej shumë” duke paralajmëruar me luftë, ndërsa qeveria greke iu përgjigj dhe turqit kanë vetëm fjalë dhe se kërkojnë të manipulojnë historinë.

https://www.milliyet.com.tr/dunya/muhtemel-bir-turk-yunan-savasinin-ilk-asamasindayiz-6823386?fbclid=IwAR056wjI7KynItsOVvq_wDpMLJuEiOx2KgqD5Ef2VXkhELTI2Qbrf0ENcZY

S'KA KOMENTE