Forcat këmbësore ushtarake ruse 25 km larg nga qendra e Kievit

Forcat këmbësore ushtarake ruse 25 km larg nga qendra e Kievit

20
SHPËRNDAJE

Forcat e ushtrisë ruse ndodhen 25 km larg qendrës së Kievit. Ky ka qenë paralajmërimi i fortë që bëhet nga Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar. 

Duke marrë shkas nga kjo situatë, siç duket ‘laku’ rreth Kievit po ngushtohet. 

Mësohet se forcat tokësore ruse ndodhen vetëm 15 milje nga qendra e kryeqytetit të Ukrainës, ndërsa në rrethinat e tij ka pasur edhe bombardime. Shpërthimet janë dëgjuar mëngjesin e sotëm në qytetet Nikolaev, Dnipro dhe Kropyvnytskyi, raporton BBC Ukraine duke cituar autoritetet lokale.

S'KA KOMENTE