FIER/Transportonin pajisje makinash të kontrabanduara, prangoset 29 vjecari

FIER/Transportonin pajisje makinash të kontrabanduara, prangoset 29 vjecari

1791
SHPËRNDAJE

Fier

Finalizohet operacioni policor i koduar “Aksesorë”, për goditjen e kontrabandës me mallra.

Transportonin aksesorë dhe pajisje makinash të kontrabanduara, vihet në pranga 1 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Fier, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës së mallrave të ndryshme, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë policore, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Aksesorë”.

Si rezultat i këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. P., 29 vjeç, banues në Tiranë dhe u procedua penalisht në gjendje të lirë shtetasi E. K., 38 vjeç, banues në Tiranë.

Shërbimet e Policisë kanë ndaluar në vendin e quajtur “Vija e ngjalës”, automjetin me drejtues shtetasin A. P. dhe pasagjer shtetasin E. K., të cilët ishin duke transportuar aksesorë dhe pajisje makinash, me vlerë 400.000 lekë të rinj, të cilat ishin të pashoqëruara me dokumentacionin përkatës dhe do të shiteshin në qytetin e Fierit.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprat penale “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”.

S'KA KOMENTE