Fakte të çuditshme për shtetet më misterioze në botë!

Fakte të çuditshme për shtetet më misterioze në botë!

638
SHPËRNDAJE

Pavarësisht nëse është largësia e tyre, karakteri i tyre konservator, apo thjesht fakti i vjetër dhe i qartë që askush nuk ka dëgjuar për to, këto vende karakteristike mbeten mjaft të paqarta për arsye të ndryshme. Për më tepër, secili ka të paktën një faktor të çuditshëm që u atribuohet atyre duke i bërë kështu të duken krejtësisht të çuditshëm për pjesën tjetër të botës.

Shën Vinsent dhe Grenadine

Nëse ky vend ju duket i njohur, mund të jetë sepse e keni parë në filmat ‘Pirates of the Caribbean’. Ky komb i Karaibeve ishte vendi i zgjedhur i xhirimit për ekskluzivitetin e filmit popullor.

Korea e Veriut

Ky vend është një nga më misteriozët sepse është shumë i kufizuar dhe konservativ në mënyrë të mbyllur nga pjesa tjetër e botës. Për këtë arsye, shumë pak vende kanë ambasada ose shërbime konsullore atje. Por a e dini se Suedia ka?

Ishulli i Man (i Burrit)

Rruga e Qumështit, Andromeda Galaxy dhe madje edhe Dritat Veriore (nëse jeni me fat) mund të shihen lehtësisht nga kjo perlë e fshehur që është në varësi të Mbretërisë së Bashkuar.

Lesoto

Moti ndryshon në të gjithë Afrikën. Për shembull, Lesoto është një nga vendet e pakta që përjeton dëborë në kontinent.

Eritrea

Ky vend verilindor i Afrikës nuk ka gjuhë zyrtare.

Ladonia

A e dini se lehtë mund të aplikoni për nënshtetësi të këtij vendi të vogël misterioz? Ndihmoni këtë mikro vend të vogël të rritet — aplikacioni mund të gjendet në faqen e internetit të Ladonisë.

Suriname

Jo shumë njerëz kanë dëgjuar për këtë vend të Amerikës së Jugut. Njerëzit atje nuk flasin spanjisht ose portugalisht. Në fakt, ata flasin gjuhën holandeze.

São Tomé dhe Príncipe

Në të gjithë Afrikën, ky vend është një nga më demokratët dhe më të qëndrueshëm.

Moldavia

A e dini se ky vend europian ishte pa president për tre vjet?!

Nauru

Vendi i Paqësorit Qendror është kombi i vetëm në botë pa kryeqytet. Gjithashtu, ajo është në formën e patates!

Maltë

Malta ndodhet midis Sicilisë dhe bregdetit të Afrikës së Veriut. Ky vend është shtëpia e strukturave më të vjetra prej guri në planet, që datojnë nga 4000-2500 para Krishtit.

Djibouti

Nëse vizitoni këtë vend afrikan, sillni me vete shumë shishe uji. Uji i freskët është aq i pakët atje sa uji në shishe pranohet si një metodë pagese.

Brunei

Askush nuk paguan taksat në Brunei. Vendi në Azinë Juglindore, i qeverisur nga një sulltan, i fiton paratë e tija duke shitur naftë.

Serbia

Formacionet gurore të pazakonta të evndit mund të jenë gjëja më tipike që gjendet në këtë shtet të Ballkanit. Ata njihen si Đavolja Varoš, që do të thotë “Qyteti i Djallit”.

Shtetet e Federuara të Mikronezisë

Ka një ishull në këtë vend të quajtur Yap, monedha e të cilit përbëhet nga rrota gjigande guri, të njohura si gurë Rai.

Ishujt Kuk

Ky komb në Paqësorin e Jugut u emërua sipas eksploruesit britanik Kapiteni James Cook, i cili zbarkoi në ishull në fillim të shekullit të 18-të.

Mauritania

A e dini se skllavëria u ndalua në këtë vend në vetëm 2007? Dhe, edhe përkundër ligjit, nga Indeksi Global i Skllavërisë në vitin 2016 u vlerësua që 43 mijë njerëz ishin ende skllevër në këtë vend të Afrikës Veriperëndimore.

Butan

Nëse vizitoni ndonjëherë këtë vend të Azisë Jugore, mbajini sytë hapur dhe shikoni me shumë kujdes dekorin e jashtëm të strukturave përreth jush, dhe do të vini re që shtëpitë janë të mbuluara në simbole falike. Vizatimet presupozohet se sjellin fat të mirë dhe i largojnë shpirtrat e këqij, sipas Thrillist.

Swaziland

Ky vend i vogël në Afrikën e Jugut ka një ligj që i ndalon shtrigat të fluturojnë në lartësi më të madhe se 150 m mbi fshesat e tyre. Me të vërtetë.

Niue

Harrojini presidentët, mbretëreshat, apo figura të tjera të rëndësishme politike. Në këtë vend ishull në jug të Oqeanit Paqësor, monedhat e tyre shfaqin fytyrat e famshme të Disney, Pokémon dhe personazhet Wars Star Wars ’. Një çmenduri!

Republika e Artsakh

Një vend që vështirë se njihet nga ndonjë vend tjetër i botës.

 

Armenia

Shahu është një çështje me shumë rendësi të madhe në këtë vend. Në fakt, është mësimdhënie e detyrueshme për fëmijët në shkollën fillore dhe të mesme.

Kirgistan

Kalërimi është një punë e madhe në këtë vend aziatik të bllokuar. Ata luajnë këtë lojë të çuditshme të quajtur Kyz kuu, e njohur edhe si “loja e puthjes”, e cila është e ngjashme me garat me kalë. Sidoqoftë, nëse pjesëmarrësi mashkull kap kundërshtarin e tij (një femër) dhe vjedh një puthje, ai fiton!

Kiribati

Ky është një vend i përbërë nga shumë ishuj të vegjël kaq të përhapur, që do të duhej një udhëtim gjashtë orë me aeroplan për të kaluar nga i pari tek i fundit. Por kontinenti i vendit po fundoset kështu që banorët po ikin në Zelandën e Re, sipas ABC.

Benin

Ndërsa mund të mos jesh shumë i njohur me këtë komb afrikan, patjetër që ke dëgjuar për një fe të çuditshme që vinte nga këtu: Voodoo.

Futuna

Nëse dëshironi të ndjeheni sikur keni shkelur mbrapa në kohë, Futuna është vendi për tu vizituar pasi ka qenë praktikisht i paprekur nga bota moderne. Çiftohet gjithashtu me një kolektivitet tjetër pak të njohur të ishullit francez, Wallis.

Tuvalu

Ky vend i vogël misterioz ishte në gjendje të mbijetojë dhe të qëndrojë në jetë falë domain-it të tij në internet. Një kompani pagoi 50 milion dollarë amerikanë për këtë vend në jug të Paqësorit për të drejtat për të shitur “.tv” kompanive të tjera.

Lituania

Ndoshta gjëja më e çuditshme në lidhje me këtë vend të vogël të njohur europian është Kodra e Kryqeve të tij ‘të frikshëm’. Mbi 100,000 kryqe janë vendosur nga vizitorët e zonës, duke e bërë atë një vend shumë tërheqës pelegrinazhi.

Ishujt Falkland

Ka më shumë dele sesa njerëz në këtë territor britanik. Ai ka një popullsi prej pak më shumë se 3,000 njerëz dhe afërsisht gjysmë milioni dele, sipas Steemit.

S'KA KOMENTE