Efektet e luftes/Çmimi i naftës në SHBA shkon mbi 102 dollarë për...

Efektet e luftes/Çmimi i naftës në SHBA shkon mbi 102 dollarë për fuçi

67
SHPËRNDAJE
Nafta 1 696x392

Çmimet e naftës në SHBA u rritën me 7% të martën dhe u ngjitën mbi 102 dollarë për fuçi për herë të parë në më shumë se shtatë vjet, mes shqetësimeve në rritje për krizën Rusi-Ukrainë.

Edhe pse zyrtarët e energjisë në mbarë botën janë afër një marrëveshjeje për lirimin e rezervave emergjente të naftës, çmimet e naftës po rriten ndjeshëm.

Nafta e papërpunuar amerikane u rrit me 6% dhe për pak kohë arriti në 102 dollarë për fuçi për herë të parë që nga korriku 2014.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit me rreth 7% në 104.37 dollarë për fuçi, duke u mbyllur në nivelin më të lartë brenda ditës të vendosur javën e kaluar prej gati 106 dollarë për fuçi. Brent, standardi botëror, përfundoi mbi 100 dollarë për fuçi të hënën për herë të parë që nga viti 2014.

Ndërsa një çlirim i koordinuar i rezervave të naftës mund të jetë i pashmangshëm, tregu mori gjithashtu sinjale të reja se OPEC dhe aleatët e tij nuk po vijnë në shpëtim.

Pavarësisht presionit për të rritur prodhimin, kabineti i Arabisë Saudite riafirmoi angazhimin e tij ndaj marrëveshjes OPEC + – një pakt që kërkon vetëm një rritje modeste të prodhimit, sipas një deklarate nga agjencia shtetërore e lajmeve saudite të martën.

Marshimi i fundit më i lartë në tregun e naftës vetëm sa do të rrisë çmimet në pompën e gazit, të cilat lëvizin me vonesë drejt naftës.

S'KA KOMENTE