“Donte të më linte”, vrau burrin dhe e hodhi në kanal, zbardhet...

“Donte të më linte”, vrau burrin dhe e hodhi në kanal, zbardhet rrëfimi i plotë i shqiptares

323
SHPËRNDAJE

Nadire Kurti dyshohet se ka vrarë bashkëshortin e saj në kulmin e një debati. Gruaja ishte e bindur se 71-vjeçari Shefki Kurt donte ta linte.

“E godita me sëpatë për dru”- tha Kurti.

Ajo e vrau dhe e preu burrin e saj për ta “dënuar për pabesinë e tij të supozuar”.

Ai donte të më linte – shpjegoi Nadire Kurti në policinë në Rovigo – dhe më pas do të sillte të dashurën e tij të jetonte në shtëpinë tonë”.

Realisht, pensionisti Shefki Kurti i vrarë brutalisht dhe më pas u hodh në kanalin Adigetto dhe rezulton se nuk ka pasur asnjë lidhje jashtëmartesore. 71-vjeçari nuk kishte ndërmend të braktiste partneren e tij dhe ishte rezultat i fantazisë së një mendjeje të turbullt.

Gruaja në fakt, prej vitesh luftonte me çrregullime të ndryshme psikiatrike. Për këtë arsye, jeta e saj ka qenë gjithmonë e vetmuar dhe e rezervuar. Për të kujdesej bashkëshorti i saj 71-vjeçar.

Kohët e fundit gruaja kishte krijuar një xhelozi absurde ndaj tij. Nadire Kurti u shtrua në repartin e psikiatrisë në spitalin e Rovigos më 12 gusht dhe më 18 ka rrëfyer krimin para karabinierëve.

Policia, kishte gjetur tashmë gjurmë të vrasjes brenda shtëpisë në via Ghirardini në Badia Polesine, por hetuesit donin të vazhdonin përgjimet për të kuptuar dinamikën e fakteve.

Pas vrasjes, e moshuara është zhvendosur në shtëpinë e djalit të saj në Masi. Këtu ai vazhdoi të mohonte çdo përfshirje në krim, më pas rrëfeu atë që kishte ndodhur.

Gruaja tha se veproi “sepse ishte xheloze për të dashurin e burrit tim”. “Ai i fliste gjithmonë, kishte një mikroçip në vesh që e përdorte për të komunikuar me të – tha 68-vjeçari –. Edhe unë ia dëgjoja zërin dhe e dija që kërkonte 90 mijë euro nga Shefkiu”.

“Për ta vrarë përdora sëpatën, që burri im përdorte për dru”, ka shpjeguar ajo në polici.

Ajo e goditi në pjesën e pasme të kokës pa pushim, derisa ia hoqi kokën. Menjëherë pas kësaj, ajo e tërhoqi trupin zvarrë në banjë dhe e copëtoi duke e futur në disa thasë plehrash. Në atë moment ajo fshehu gjithçka në frigorifer në shtëpi, duke pritur që të vinte nata.

Nën mbulesën e errësirës, ajo shkoi pranë argjinaturës Adigetto dhe hodhi eshtrat e të shoqit në ujë së bashku me armët e përdorura. Një herë në shtëpi ajo pastroi gjithçka, më pas thirri djalin e tij dhe i tha se babai i tij ishte larguar nga shtëpia pas një debati.

Pas rrëfimit, pasditen e 18 gushtit, karabinierët janë kthyer në kanal , 60 metra larg shtëpisë së çiftit. Aty gjetën më në fund sëpatën dhe tre thikat e kuzhinës të përdorura për vrasjen.

S'KA KOMENTE