Cmenden perseri cmimet ne tregun e perimeve ne Fier

Cmenden perseri cmimet ne tregun e perimeve ne Fier

367
SHPËRNDAJE
????????????????????????????????????

 

Kur pritej nje ulje e cmimeve te perimeve vendase ne kete stine , po ndodh e kunderta . Qarku Fier njihet si zona me prodhimin me te larte te perimeve ne vendin tone por kete vere cmimet jane te kripura per xhepin e konsumatoreve

Cmimin me te larte ne tregun e fruta perimeve ne Fier eshte konstataur tek rrushi ,ku nje kg kushton 400-500 leke te reja . Bamjet gjithashtu kane  nje cmim tw larte duke arritur ne keto dite ne 250 leke te reja ne tregun e shumices

Nuk ka pesuar ndonje ndryshim nga dimrin as kastraveci ,ku nje kg kastravec sot kushtonin 100 lek te reja dhe 60 leke te reja per kg kushtonin edhe specat dhe patellxhani nderkohe qe ulje cmimi ka pesuar vetem domatja ku nje kg kushtonte 40-50 lek

Renia e cmimeve ndjehet vetem tek domatja nderkoh qe bleresit po njihen me cmime teper te larta per stinen e tanishme duke u shprehur se cmimet e tregut jane te pa perballueshme.

Sipas drejtorise se bujqesise ne Fier mesohet se nje ndikim ne cmimet e pandryshueshme te disa arrikujeve kane te bejne me kerkese ofertat e tregut qe diktohen edhe nga zonat turistike te jugut te vendit . Qarku Fier eshte furnizuesi me i madh i tregjeve te jugut me perimet e stines

Qarku Fier ka nje prodhim prej 450 mije ton te perimeve ku gati 15-20 % shkojne per eksporte.

S'KA KOMENTE