Centrali i Çernobilit / Jepet alarmi për katastrofë nga rrezatimi

Centrali i Çernobilit / Jepet alarmi për katastrofë nga rrezatimi

255
SHPËRNDAJE

Impianti bërthamor i Çernobilit ka pësuar një “errësim të plotë”, duke shkaktuar frikë nga katastrofa e rrjedhjes së rrezatimit, pasi Rusia pushtoi vendndodhjen dhe mori në kontroll centralin, shkruan “The Sun”.

Operatori shtetëror i rrjetit energjetik në Ukrainë ka thënë se centrali, i cili u mor nga forcat ruse muajin e kaluar, tani nuk ka furnizim me energji elektrike.

“Për shkak të veprimeve ushtarake të pushtuesve rusë, centrali bërthamor në Çernobil u shkëput plotësisht nga rrjeti elektrik. Stacioni bërthamor nuk ka furnizim me energji elektrike. Aksionet ushtarake janë në betejë, kështu që nuk ka mundësi për të rivendosur linjat. Qyteti Slavutich është gjithashtu pa furnizim me energji”, njoftojnë autoritetet ukrainase.

S'KA KOMENTE