Tusk-Juncker-Stoltenberg nënshkruajnë deklaratën e përbashkët BE-NATO

Tusk-Juncker-Stoltenberg nënshkruajnë deklaratën e përbashkët BE-NATO

37
SHPËRNDAJE

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe presidentët e Këshillit Evropian dhe Komisionit Evropian, respektivisht Donald Tusk dhe Jean-Claude Juncker nënshkruan sot deklaratën e përbashkët BE-NATO për një bashkëpunim më të ngushtë kundër luftrave hibride, sigurinë kibernetike dhe detar si edhe shkëmbimin e informacioneve dhe manovrat e përbashkëta.
”Kjo deklaratë bashkëpunimi mes Bashkimit Evropian dhe NATO-s për të bashkëpunuar më ngushtë se kurrë më parë është një vendim historik”, deklaroi Stoltenberg pas ceremonisë.

”Dy organizamt kanë instrumentet për t’i përballuar edhe të vetme sfidat, por së bashku jemi një ekip i mrekullueshëm”, theksoi ai.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.