Sjelljet e rrezikshme të Rusisë në Baltik mund të shkaktojnë incidente

Sjelljet e rrezikshme të Rusisë në Baltik mund të shkaktojnë incidente

41
SHPËRNDAJE

Gjenerali Salvatore Farina po qëndron për një vizitë zyrtare në kryeqytetin e Lituanisë, Vilnius, dhe me këtë rast ai theksoi se interceptimi i destrojerit amerikan “Donald Cook” me avionët luftarak rus ka shkaktuar tensione në rajon.

“Aktualisht nuk shikoj asnjë mundësi se mund të ketë ndonjë luftë në përmasa të gjëra midis NATO-s dhe Rusisë. Megjithatë, sjellja e rrezikshme e Rusisë në Baltik mund të shkaktojë incidente”, paralajmëroi Farina.

Ai gjithashtu shtoi se është i domosdoshëm përforcimi i mbrojtjes ajrore të vendeve baltike.

Komandanti i shtabit të përbashkët të NATO-s në qytetin holandez Brunsum, gjenerali Salvatore Farina paralajmëroi se “sjelljet e rrezikshme” të Rusisë në Baltik mund të shkaktojë incidente në rajon.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.