Shpërthen  vullkani, evakuohen banoret e ishullit

Shpërthen  vullkani, evakuohen banoret e ishullit

81
SHPËRNDAJE

Shpërthimi i një vullkan në Vanuatu ka shkaktuar një evakuimin e jashtëzakonshëm të një ishulli të tërë.
11.000 banorët e ishullit të Ambaes janë urdhëruar të largohen dhe do të zhvendosen në ishuj të tjerë në shtetin e Paqësorit.
Vullkani i ‘Manaro Voui’, i cili ka qenë duke ‘ dërguar sinjale’ prej disa ditësh, filloi të shpërthente me shtëllunga të mëdha hiri gjatë fundjavës.
Zyrtarët kishin larguar 6,000 banoryë që jetojnë pranë malit, gjatë javës, por tani kanë urdhëruar një evakuim të plotë.
Vullkani është parë që lëshojnë retë tymi, ndërkohë që lava e nxehtë po del në sipërfaqe e kraterit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.