Rusia krijon tri divizione ushtarake të reja

Rusia krijon tri divizione ushtarake të reja

39
SHPËRNDAJE

“Ministria e Mbrojtjes ka ndërmarrë një seri masash për t’iu kundërpërgjigjur përforcimit të forcave të NATO-s pranë kufirit rus”, deklaroi Shoygu.

“Deri në fund të vitit, dy divizione të reja do të formohen në rajonin ushtarak perëndimor dhe një në atë jugor”, vazhdoi ai.

Që prej aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga ana e Moskës, marrëdhëniet mes NATO-s dhe Rusisë janë në nivelin më të ulët, ndërkohë që Aleanca ka vendosur në pjesën e saj lindore forca ushtarake shtesë, ka rritur patrullimet dhe stërvitjet.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.