Rivendosjet armëpushimi në Siri

Rivendosjet armëpushimi në Siri

44
SHPËRNDAJE

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës arritën në marrëveshje për vendosjen e armëpushimit në Halep, i cili kohëve të fundit ndodhet në qendër të luftimeve të Sirisë.

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se me Moskën arritën në marrëveshje për përfshirjen edhe të Halepit për ndalimin e luftimeve në vend.

Marrëveshja hyri në fuqi pas mesnate sipas orës së Damaskut.

Në deklaratën me shkrim të bërë nga Departamenti amerikan i Shtetit thuhet: “Edhe pse luftimet në disa zona kanë vazhduar pas hyrjes në fuqi të armëpushimit është vërejtur një ulje e dukshme e dhunës në këto zona në përgjithësi”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.