Presidenti Trump reagon ndaj testit bërthamor të Koresë së Veriut: 

Presidenti Trump reagon ndaj testit bërthamor të Koresë së Veriut: 

48
SHPËRNDAJE

Presidenti amerikan Donald Trump ka reaguar ndaj testit të madh bërthamor të Koresë së Veriut.
“Fjalët dhe veprimet e Koresë së Veriut, vazhdojnë të jenë shumë të rrezikshme për Shtetet e Bashkuara”, shkroi ai në Twitter, ditën e sotme.
Në një seri postimesh, ai shkroi gjithashtu se Koreja e Veriut është një komb komunist, që është bërë një kërcënim dhe turp i madh për Kinën, e cila sipas tij, po përpiqet të ndihmojë por ka pasur shumë pak sukses.
“Ashtu sic kam paralajmëruar, Koreja e Jugut ka kuptuar se bisedimet me Korenë e Veriut nuk do të funksionojnë”, shtoi Presidenti amerikan. 
Mësohet së shefi i Shtëpisë së Bardhe ka zhvilluar një bisedë të gjatë telefonike me Kryeministrin japonez, Shinzo Abe.
Biseda telefonike e Trump me Shinzo Abe ka zgjatur 20 minuta. 
Qeveria japoneze ishte e para që njoftoi sot se “Koreja e Veriut ka kryer testin e gjashtë bërthamor pas një dridhjeje të shkaktuar nga njeriu, që u regjistrua në veri të vendit

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.