Papa Françesku takohet për herë të parë me imamim e institucionit prestigjoz...

Papa Françesku takohet për herë të parë me imamim e institucionit prestigjoz sunit Al Azhar

43
SHPËRNDAJE

Papa Françesku do të presë të hënën për herë të parë në Vatikan sheiku, Ahmed Al Tayeb, imami i madh i Al Azhar, autoriteti më i madh i islamit sunit në botë, njoftoi sot zëdhënësi i Vatikanit.

“Ky takim është në përgatitje dhe parashikohet të mbahet të hënën”, deklaroi Federico Lombardi, pa dhënë më shumë shpjegime mbi takimin me imamin e madh të këtij institucioni sunit me qëndër në Kajro.

Kurrë nuk ka pasur një takim mes një pape dhe një imami të madh të Al Azhar.

Ky takim do të shënojë gjithashtu dhe fundin e tensioneve mes institucionit sunit dhe Selisë së Shenjtë, raportet mes të cialve janë shumë delikata që prej fjlaimeve shumë të diskutueshme të Benediktit të XVI gjatë një fjalimi në Ratisbonne (Gjermani) në vitin 2006

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.