NATO kërkon dialog të ri me Moskën

NATO kërkon dialog të ri me Moskën

51
SHPËRNDAJE

ë 28 shtetet anëtare të NATO-s, në marrëdhënie të ftohta me Moskën për shkak të krizës ukrainase, kërkuan organizimin e një takimi të ri të dialogut me Rusinë para samitit të parashikuar në muajin korrik në Varshavë, njoftoi sot kreu i Aleancës, Jens Stoltenberg.

“Gjatë darkës së djeshme me fokus çështjen e Rusisë, ku morën pjesë ministrat e Punëve të Jashtme të 28 shteteve të Aleancës për një takim dyditor në Bruksel, të gjithë të pranishmit ishin dakord për një qasje të dytë, për planin e mbrojtjes dhe të një frenimi të fortë përballë Rusinë kombinuar me dialogun politik”, sqaroi Stoltenberg.

“Mbi këtë bazë, pati një pajtueshmëri të gjerë në mënyrë që NATO të organizojë një takim të ri të Këshillit NATO-Rusi përpara samitit tonë të radhës në korrik”, vijoi ai.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.