Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth II ka festuar 65 vjetorin e mbretërimit

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth II ka festuar 65 vjetorin e mbretërimit

54
SHPËRNDAJE

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth II ka festuar 65 vjetorin e mbretërimit. Më 6 shkurt 1952 ndërroi jetë babai i saj, mbreti George VI, i cili vdiq nga kanceri i mushkërive.
Elizabeth e mori vesh lajmin ndërsa ishte në një vizitë zyrtare në Kenia. Kur u kthye në shtëpi, ajo u kurorëzua zyrtarisht më 2 qershor 1953.
Në vitin 2015 ajo i kaloi 63 vitet e mbretërimit të Mbretëreshës Viktoria, gjyshja e saj që sundoi nga viti 1837 deri në 1901.
Elizabeth është monarkja e parë britanike që ka arritur të sundojë 65 vite duke u festuar të ashtuquajturin “Jubileu i Zafirit” dhe përveç kësaj ajo është mbretëresha që mban mbi shpatulla më shumë vite jetë, plot 90.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.