Macron zgjidhet presidenti i ri i Francës

Macron zgjidhet presidenti i ri i Francës

67
SHPËRNDAJE

Pas Exit Polleve, edhe kryeministri francez Bernard Cazeneuve, ka deklaruar se presidenti i ri i Francës do të jetë Emmanuel Macron, i cili sipas tij ka marrë numrin më të madh të votave.

Edhe vetë kandidatja nacionaliste Marie le Pen, ka dalë para pak minutash dhe ka pranuar humbjen, duke i uruar Macronit suksese në detyrën e re. 

Megjithëse ende nuk kanë dalë rezultatet e para, Exit Pollet nxjerin Ffitues Emmanuel marron me 65.1 për qind të votave, ndërsa Le Pen ka arritur të marrë vetëm 34.9 për qind.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.