Lufta e Tretë Botërore mund të ketë filluar tashmë në Irak...

Lufta e Tretë Botërore mund të ketë filluar tashmë në Irak dhe Siri

47
SHPËRNDAJE

Shtetet e Bashkuara kane ngritur ne terrenin iraken 2 baza sulmi.

Operacionet e forcave speciale gjithashtu jane te pranishme ne terren.

Pentagoni është duke planifikuar shtimin e më shumë trupave. Nuk mund të ketë më  lojë fjalësh: Amerika eshte e pranishme me shume se kurre në Irak.

Por Iraku mbetet qendra e luftimeve qe tani referohet si Lufta e Tretë Botërore.

 

Edhe në qoftë se Shteti Islamik është shkatërruar (si pretendon çdo udhëheqës amerikan), problemet në Irak, Siri dhe pothuajse kudo tjetër në Lindjen e Mesme do të vazhdojë të shqetesojne në pjesën tjetër të botës.

Problemi sot është përçarja e balancës së pushtetit në Lindjen e Mesme.

Forcat kryesore qe mbeshtesin Shtetet e Bashkuara  ne Irak për të sulmuar Shtetin Islam në territoret sunite të Irakut janë milicitë shiite.

Washingtoni mbahet pas shpresës se milicia dhe administrata e SHBA janë të bashkuar kundër një armiku të përbashkët.

Nuk pritet te kete ndryshime në te ardhmen edhe pasardhësi i presidentit Barack Obama do të trashëgoje sipas analisti, një “kjo eshte nje strategji të guximshme që mbështetet në shpenzime të mëdha për përfitime minimale”.

Pyetja kerkon pergjigje është:

Në qoftë se lufta në Irak nuk ka pushuar akoma, pse do të pushoje ne te ardhmen?

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.