Kina teston raketat bërthamore ne Detin e Kines Jugore

Kina teston raketat bërthamore ne Detin e Kines Jugore

98
SHPËRNDAJE

Kina ka testuar një raketë balistike në Detin e Kinës Jugore, një test provokues në kundërshtim me deklaratat zyrtare.

Ky mund te jete një mesazh per Shtetet e Bashkuara dhe fqinjët e saj në rajon.

Më 19 prill, Beacon raportoi se dy raketa me mbushje berthamore ishin gjurmuar nga satelitët SHBA-së dhe sensorët rajonale.

Raketa DF41 ka nje rreze 7,400 deri në 9,300 milje-duke e bërë atë raketave parë kinez me gamë të mjaftueshme për të arritur të gjithë Shtetet e Bashkuara kontinentale.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.