Izraeli ne NATO

Izraeli ne NATO

62
SHPËRNDAJE

“NATO-ja ka njoftuar Izraelin se ai mund të hapë një zyrë në selinë e organziatës dhe të plotësojë procesin e prezantimit të kredencialeve të përfaqësuesit të tij në NATO”, thuhet në këtë njoftim të Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ky rezultat erdhi pas përpjekjesh të gjata diplomatike nga ana e Izraelit, i cili është një partner, por jo një anëtar i Aleancës së Atlantikut Verior.

Ambasadori izraelit në Bashkimin Evropian, David Walzer, shërben gjithashtu si përfaqësues në NATO, por deri tani misioni izraelit nuk është njohur zyrtarisht nga Aleanca.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.