Humbin jetën 200 persona nga permbytjet ne Sri Lanka

Humbin jetën 200 persona nga permbytjet ne Sri Lanka

63
SHPËRNDAJE

Të paktën 202 persona kanë vdekur pas përmbytjeve të fuqishme në Sri Lanka.
Qendra për Menaxhimin e Katastrofave njofton se 96 persona janë raportuar të zhdukur.


Disa anije ushtarake dhe helikopterë janë dërguar për të ndihmuar autoritetet në operacionet e shpëtimit.
“BBC” raporton se 500,000 persona janë evakuar pas përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të shkaktuara nga shirat e fuqishëm.
Përmbytjet besohet të jetë më të keqiat që nga maji i vitit 2003, kur një shirat monson shkatërruan 10,000 shtëpi dhe lanë 250 të vdekur.
Ekipet e shpëtimit kishin ngritur 185 kampe për personat e zhvendosur dhe qyteti i Mataras, në jug të ishullit, i cili ishte duke u evakuar për shkak të rrezikut të përmbytjeve.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.